Oznakowanie tablicami urzędowymi i informacyjnymi rezerwatów przyrody
Zadanie dofinansowane z WFOŚiGW w Katowicach
pn.: „Oznakowanie tablicami urzędowymi i informacyjnymi rezerwatów przyrody”
Zadanie to dotyczyło wykonania nowych tablic dla rezerwatów przyrody, uzupełnienia tablic w miejscach, w których brakowało tych informacji, wymiany oznakowania, w szczególności tablic nieaktualnych, doznakowanie powiększonego rezerwatu, a także bieżącej wymiany istniejących lecz zniszczonych, nieczytelnych tablic. Obowiązek stawiania na obrzeżach lub w pobliżu rezerwatów przyrody tablic przez RDOŚ wynika wprost z art. 115 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody.
W ramach zadania wykonanych zostało 17 sztuk tablic urzędowych informujących o nazwie rezerwatu. Oznakowano zatem następujące obiekty rezerwatowe:
- Lasek Miejski nad Puńcówką – 2 szt.
- Lasek Miejski nad Olzą – 4 szt.
- Kopce – 2 szt.
- Zadni Gaj – 4 szt.
- Cisy nad Liswartą – 5 szt.
Jednym z głównych zagrożeń dla rezerwatów przyrody jest presja człowieka, w tym niestosowanie się do zasad obowiązujących na ich terenie, poprzez łamanie zakazów wymienionych enumeratywnie w art. 15. ust.1 ustawy o ochronie przyrody. Często jest to świadome działanie ukierunkowane m.in. na nieprawne wykorzystanie rekreacyjne i sportowe tych obszarów (np. jazda qadami, rowerami, motocyklami), a niekiedy wynika z niewiedzy ludzi na temat form ochrony przyrody i zagrożeń wynikających z nieprzestrzegania prawa.
Podstawowym i bezpośrednim instrumentem mającym na celu przeciwdziałanie łamaniu zasad obowiązujących na terenach rezerwatów przyrody, a w konsekwencji zachowanie przedmiotów ochrony dla których ochrony rezerwaty te utworzono, jest ich oznakowanie w terenie, poprzez ustawienie w miejscach najbardziej narażonych na presję człowieka tablic urzędowych – zawierających nazwę formy ochrony przyrody.
Wartość projektu 6 571,50 zł
Dofinansowanie WFOŚiGW w Katowicach 5 227,50 zł